Крымология 2.0 Понедельник, 18.02.2019, 22:00
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта

Категории раздела
Мои статьи [12]
krymology1.0 [287]
Связность сайта [3]
k001 Феодосия [9]
k002 Киммерия [0]
k003 Крым [0]
Биографии [4]
Биографии: Память [12]
Селения [52]
Красная книга Крыма [28]
На кириллице (foreign) [8]
НеКрым [8]
2018 [9]
Lifestyle [22]

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Главная » Статьи » На кириллице (foreign)

Крим – по-македонски

Кримската Полуостров се граничи на запад и на југ со Црна и на исток - Азовско Море. На север, што се поврзува со Источна Европа Обичен тесен (до 8 километри) Perekop на истмус. Во источниот дел на Крим - Керч Полуостров, на запад - Tarkhankut полуостров.

Северна, поголемиот дел од полуостровот е обичен окупирана од страна на отпадот; Јужна, а помал дел на полуостровот окупирана Кримската планините кои се протегаат од Кејп Аја во Севастопол за да Кејп Свети Илија во Feodosii. Кримската планини се состои од три паралелни ребра - Cuesta, со стрмни наведнат јужните и северните падини. Главниот гребен на Кримската планини (најјужните) достигнува височина од 1.545 метри (планината римски Kosh низа Babugan-Yayla). По должината на јужниот дел на подножјето на главниот гребен се протега на крајбрежен појас на јужниот брег на Крим; места на брегот има резултати во форма на вулкански карпи laccoliths (планината Ajudag), антички вулкански масив (Карадаг).

Климатските северниот Кримската умерено топло, блага зима (просечната јануарска температура + 1-2 ° C), многу топло лето (просечната јулска температура + 24 ° C). На јужниот брег медитеранска клима, многу топло лето (просечната јулска температура + 24 ° C) и благи зими (просечната јануарска температура од околу +4 ° C). Врнежите од дожд во западниот дел на планината за 1000-1200 мм годишно, во источниот дел на полуостровот 500-700 mm и 300-500 mm во северниот една година. Реката Крим се плитки, најважните реки: Црна (оној со резервоар за Севастопол), Salgir (ја браната да Симферопол, а во базен се наоѓа Salgir голем резервоар за централна и југоисточна Крим), Belbek, Kacha, Алма.

Почвите во северниот дел на Крим Браун, заедно Sivash - Браун во комплекс со solonetz и сол мочуриштата, во централниот дел на полуостровот - јужен црна почва во подножјето и планините - исцедува черноземи, кафеава планински шуми, на jajlah - Чернозем планина ливада. Површината на рамниот дел на голем дел од изоре. На мали парцели на сочувани степски вегетација. На Sivash и на брегот на сол езера - мочуриштата на сол се користи за пасење. Системот на плитките заливи на Азовското Море, наречен Siwash или Ротен морето, се протега по должината на северо-источниот брег на Крим. Siwash одделени од морето и ниско поставени појас на песок - Арабат Плунката. Во планините (особено, на северните падини) шумата: даб, бука, габер и бука, бор сајтови. На јужниот брег на Медитеранот тип вегетација. Бројни паркови на украсни дрвја и грмушки, овоштарници и лозја.

Категория: На кириллице (foreign) | Добавил: krymologycom (12.04.2017)
Просмотров: 119 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar
Вход на сайт

Поиск

Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz

  • Права использования «Крымология» © 2009–2019uCoz